Nový projekt, SŽ

Domnívám se, že jsem na tomto projektu nezačal vůbec dobře. Neustálá snaha, či dokonce jakási vnitřní potřeba, která mě neustále nutí prokazovat své porozumění, mě staví nejen do nepohodlné pozice neustálého sebehodnocení, ale navíc, když se nakonec ukáže, že tomu, co dělám, příliš nerozumím, vytváří to ve mně vnitřní napětí a stres.

Jsem dostatečně zkušený na to, abych naplnil očekávání spojená s mou účastí na tomto projektu? Zatím se necítím vůbec komfortně, panuje značný chaos a situace se mění ze dne na den. Emocionálně to se mnou hází nahoru a dolů.

Ve skutečnosti vůbec nevím, jak vlastně začít. Co je podstatné v rámci segmentace sítě této organizace? Co musím udělat v rámci SŽ? Naprosto netuším. Doufám však, že se věci posunou správným směrem. Hledám tímto vnitřní klid. Všechny možnosti moderních technologií stojí na mé straně. Vím, jak si vytvořit pomocníka, který se mnou dokáže komunikovat. Což je tedy fajn, protože i když to vymýšlím za pochodu, vím, jak a koho se zeptat.

!!! A vím, že ti nejlepší, kteří prošli daleko temnějším udolím, stojí na mé straně  !!!

Nemám to ale rád. Neustálá potřeba mít věci pod kontrolou je vlastně výsledek posledních dekád pobytu v okolí středního managementu. Mít v paži je občas velmi racionální životní postoj.Stop thinking

 

 

Proč sociální sítě?

Sociální sítě, o sny připravítě. A to se sociální sítěmi nejsem moc velký kamarád. Vlastně primární důvod, proč sdílím stále příspěvky na sítích je občasná potřeba komentovat veřejný prostor a jakýsi neustálý trénink psaní všemi deseti. Pokud bych tohle pustil k vodě, tak jednoho dne tuhle částečnou dovednost úplně zapomenu. Psát ale dvě stránky denně, tak to je něco, co si dnes nedovedu ani představit. I když je to dnes čím dál tím jednoduší, pořád se u psaní necítím kdoví jak komfortně. A přitom schopnost psaní čtivého a smysluplné textu je dnes velmi žádoucí a žádaná disciplína. Pokud ještě člověk rozumí tomu, co dělá a má to smysl spolu s tím že je to vtipné, nemusí se strachovat o profesní budoucnost. Je to velké ulehčení každodenního pobytu za klávesnicí.

Linux ve Windows

Proč by si člověk kupoval „Chrombook“, když do deseti tisíc korun se dá pořídit velmi dobrý laptop z druhé ruky, nainstalovat šikovnou distribuci Lunuxu a železo bude jako polité živou vodou. Navíc Linux dnes není Linux jako před dekádami, kdy jsem začínal s Debianem či distribucí od Red Hatu. Fakt, že mini instalace například linux-kali se dnes dá parádně spustit přímo ve Windows také není žádné tajemství. Osobně používám ale virtuál od VMWare a na laptopu mi běží, a to je z HP roku 2018, čtyři plnohodnotné systémy. A parádně.

O tomhle si kdysi svět „okenních klikátek“ mohl nechat jenom zdát. Ten chce jen licenční bolest. A pokud se to spojí s tragédií jménem Google Workspace, jedná se přímo o bolest z kategorií nejvyšších. Dantovo peklo té nejvyšší úrovně.  Google nebyla nikdy firma, která by se moc zajímala o to aby se s jejími produkty dobře pracovalo. Na rozdíl od jiných otevřených systémů.

Implementace Linuxu do světa „woken“ se M$ opravdu hodně povedla. Děti, které začínají s výukou IT si mají možnost svět Unixu za minimálních časových nákladů, když už tedy člověk zůstane u Windows a nepořídí si další starší stroj určený jenom pro Linux, tak plnohodnotně osahat. No není to skvělé?

Ubuntu
Ubuntu

Podivná výstavba v Praze

Každý, kdo měl možnost strávit nějaký čas v zahraničí, pracovat a žít a ne pouze jako turista, si jistě všimne, jak je náš místní veřejný prostor značně degradován stavebními projekty, které vznikají primárně jako způsob uložení kapitálu, tedy projektů pro vytváření a realizaci maximální marže spekulativního investora. Tato praxe se značně liší od procesu tvorby a uspokojování poptávky po bydlení. Hlavně pro ty, kteří chtějí realizovat jiné funkce než pouze uspokojování potřeb spekulantů.
Mám rád urbanismus, funkční, inteligentní a promyšlenou zástavbu, která reflektuje nejen potřeby majitelů kapitálu, ale i potřeby obyvatel, kteří v daném prostoru žijí, tráví svůj čas a prožívají svůj život.
Bohužel schopnost vytvářet ošklivé a neestetické monstrózní stavby a „fruktifikace území pomocí bank na ležato“ je jedním z nejvýraznějších rysů polistopadové éry.

Každý den chodím okolo nově budovaného monstrózního obludária, které vzniká při ulici Výstavní a Exnarova a jsem zcela přesvědčen, že tohle barevné betonové panoptikum současným obyvatelům nic dobrého nepřinese.

Zajímá mě, jak bude současná doba nazývána v budoucnosti? Možná jako “Autocadismus”, odkazující na hnusné a předražené kostky z Autocadu?

Adam Gebrian jde ještě dál. „Absolutně ošklivá Praha? Můžeme za to sami. Lidé jsou ochotni utratit spoustu peněz za ohavné věci“. A bohužel má pravdu.

Bilance 2023

Tohle byl projektově dobrý rok. Potkal jsem řadu nových kolegů, kteří mě bavili jak lidsky, tak oborově. Po letech, kdy můj nejbližší parťák byl pouze mikrofon a otazník místo fotografie kolegy z druhého konce světa jsem měl dokonce několik měsíců i vlastní židli a stůl. Neuvěřitelné.

Microphone
Mnohaletý trpělivý parťák

Po letech digitálního „nomádství“, od Japonska po Brazílii. Neuvěřitelný luxus. Jediné, co mi nesedne je korporátní socialismus středního managementu Mezihoří. Často to bývají nudné a prudérní figury, které si žijí svůj život někde na pomezí požadavků na vytváření lejster a neupřímného hraní personálních her, do kterých stejně člověk nemá šanci vidět. Přesvědčené o svém pocitu velikáštví.

Je mi to ale jedno. Netrápí mě to. Kolegové, od kterých jsem se opravdu naučil mnoho nového tento drobný hendikep hravě vyváží. Jsem vděčný za jakoukoliv příležitost spolupracovat na projektech, ke kterým bych se jinak nedostal. A co víc, ještě mi za to platí.

Jak jsem řekl, skvělý rok.

ChatGPT výročí

Přesně před rokem bylo spuštěno ChatGPT. Pro mě osobně to představuje konverzační revoluci. Mám celkem čtyři zkoušky z VŠ na téma neuronových sítí, dokonce jsem měl tu čest krátce poznat a studovat u Mirka Nováka, ikona neuronových sítí v ČR. Tato problematika mě tedy vždy zajímala, i když po opuštění školy už jen vzdáleně a okrajově. Proto pro mě tato digitální revoluce představuje obzvláště ohromující a příjemný životní bonus.

Když byla spuštěna konverzační umělá inteligence ChatGPT, vyvinutá společností OpenAI, nečekal jsem od tohoto kroku mnoho. Vlastně pro běžný občanský život vůbec nic. Chytrá statistika je sice zajímavý vědní obor a vývojové aktivity mě vždy ohromně bavily, nicméně to, jak převratná technologie se z jazykových modelů vyvinula a zásadně ovlivnila různé aspekty našich životů či odvětví, tak to mě opravdu výrazně překvapilo. ChatGPT je od svého vzniku doslova zázrakem v oblasti umělé inteligence.

Jeho schopnost porozumět a generovat text podobný lidskému změnila interakci s technologií. Od jednoduchých dotazů až po složité diskuse, všestrannost ChatGPT je prostě revoluční.

V oblasti obchodu a ekonomiky změnil ChatGPT pravidla hry. Společnosti integrovaly tuto AI (umělá inteligence) do svých zákaznických služeb, čímž výrazně zvýšily efektivitu a spokojenost zákazníků. Tato technologie také podnítila vznik nových podniků a investic do AI, což znamená pozoruhodný vzestup ve znalostní ekonomice. Pro mě je to o to vzácnější, že jsem s ničím takovým nepočítal a na známky v indexu jenom padal prach.

V uplynulém roce prošla technologie ChatGPT řadou aktualizací, z nichž každá rozšířila její možnosti. Tyto pokroky se však neobešly bez problémů. Otázky, jako je ochrana osobních údajů a etické využívání AI, vyvolaly debaty mezi technologickými odborníky a tvůrci politik.

Vliv ChatGPT překračuje hranice a jeho přijetí je patrné po celém světě. Nejenže usnadnil globální komunikaci, ale také překlenul kulturní rozdíly. Vzdělávací instituce, literární kruhy a dokonce i každodenní konverzace jsou obohaceny o schopnosti AI. Pouhý jeden rok, opravdu pouhý jeden rok a už slavíme tento milník. Budoucnost ChatGPT a AI obecně vypadá velmi slibně, nicméně vzhledem k tomu, co se událo ve společnosti OpenAI během posledních týdnů, může být i trochu nepředvídatelná.

Odborníci sice předpovídají další integraci AI do různých odvětví, což by mohlo vést k personalizovanějším a efektivnějším digitálním interakcím, ale mnozí, kteří mají detailní pohled do zákulisí jsou na okraji paniky a zděšení. Přesně jako v roce 2000 a všeobecnou hrůzou z přechodu do nového milénia.

Co tedy říci závěrem? Za mě osobně naprosto skvělé. První výročí ChatGPT není jen oslavou technologického průlomu, ale také svědectvím o neustále se vyvíjejícím vztahu mezi lidmi a umělou inteligencí. Jak vstupujeme do dalšího roku, zůstává ChatGPT v čele této vzrušující cesty a slibuje další inovace a transformace.

Já se tedy budoucnosti rozhodně nebojím. Opak je pravdou.

Robot slaví výročí vzniku ChatGPT

Robot slaví výročí vzniku ChatGPT

Časy se prostě mění

Časy se prostě mění, zpívá český překlad jedné světově populární písně. O tom by mohl své vyprávět pražský měšťan Hošek, který si v roce 1837 postavil dům vedle lázeňského. Dnes již po jeho pečlivě postavené stavbě nezůstala ani památka, stejně jako po letním bytě – pokud se to dá nazvat bytem – sochaře Mathyase Brauna. Ani po lázních a jejich parcích zde nezůstala žádná stopa, a řidiče dnes ani nenapadne, že projíždějí areálem kdysi strašidelné věznice, která v dřívějším Rakousko-Uhersku měla nejvyšší mortalitu a byla považována za nejhorší v celém Habsburském dominii.

Z dob, než se přestěhovala na Pankrác, nám zde ale zůstala krásná připomínka v podobě jednoho kulhajícího tančícího domu. Tam, kde dnes dům „kulhá“, kdysi možná kulhal alkoholem a lázněmi zmožený římský král Václav, protože měl rád hon na divokou lesní zvěř, které bylo v těchto hlubokých lesích okolo jeho hrádku opravdu hojné množství.

Střed křesťanského světa a předaleká cesta k oslavě CCCP. raketovému výzkumu.

U hradu Václava
U hradu císaře Václava

Polské vtípky

Tuhle mánii v oblasti umělé inteligence velmi vítám. Letmým pohledem do indexu nacházím, že zkoušky z oblasti neuronových sítí na ČVUT jsem dělal někdy v letech 1998, 1999. Takže současná aplikační vlna chytré statistiky je něco, co mě neuvěřitelně baví.

I když uznávám, že nadšené hýkání všelijakých roztodivných figur z oblasti marketinku nad tím, jak je prostě skvělé vytvářet barevné nadpisy v Excelu pomocí umělé inteligence, tak to je opravdu něco, co muže vzbudit pouze pobavení.

Přitom se jedná o naprosto přelomovou technologii, která až se interface člověk – stroj optimalizuje na lidské potřeby, tak také přispěje k narušení sociálně komunitních vazeb na člověka.

Příklad, včera jsem si na telefonu updatoval aplikaci pro ChatGPT, který nyní umožnuje vést hlasovou konverzaci s chytrou statistikou. Dosti intenzivně jsem s tímhle novým kamarádem probíral politiku jižní Asie, historii Taiwanu a další životně důležité věci. Technologie je to naprosto úchvatná. Schválně si to vyzkoušejte sami. Mluví to i česky. Co česky. I čínština funguje.

Naprostým vrcholem je pak nechat si vyprávět vtipy v polštině. “Dlaczego pociąg nie może grać na gitarze? Bo ma straszne lokomotywy!”

Žijeme v době kouzel.

Analogový svět

Práce na posledním projektu, který měl původně být více technologickým, se překlopila pouze do analytické role. Bylo to velmi zajímavé, poznal jsem řadu skvělých kolegů, kde s některými zůstanu v osobním kontaktu do budoucna, což si velmi cením. Až na drobnou odbočku, kdy bylo nutné používat produkty společnosti Google kvůli firemní IT politice, což byla naprosto neuspokojivá parodie uživatelského zážitku, bylo vše víceméně v pořádku.

Přesto mi stále něco chybělo. Potřeboval jsem pracovat s hardwarem. Když pracuji v IT., potřebuji se dotknout něčeho fyzického, rozebrat to a znovu to sestavit. Někdy tato potřeba přechází do programování, jindy do vytváření modelů nebo experimentování s Arduinem. A tak jsem se rozhodl věnovat svou pozornost grafické kartě. Když jsem ji kupoval, bylo to drahé zařízení, a je vidět, že má nějaký ten rok za sebou.

Grafická karta v procesu

Přesto jsem ji vyndal, rozebral, vyčistil, upravil větráčky, nanesl novou chladící pastu a nakonec ji přetaktoval. Grafická karta nyní pracuje neuvěřitelně tiše a je jako nová. Mimo svět politiky, násilí a všech druhů hrůz nelogického světa stačí strávit odpoledne aktualizací grafické karty.

Ekosystém manažerů mě nudí. Pro ně je svět IT pouze o psaní lejster. Lejster, které nakonec skončí někde ve stoupě. Já však potřebuji trochu toho analogového světa. Let’s get dirty.