Lokální malá síť – L1 až L3 / CISCO

Tohle mě vždy bavilo nejvíce. Já vím, že C2950 a C2960 není kdovíjaký výkřik moderní techniky, ale naprosto na úvod práce se switchem a pochopení jeho základních funkcionalit plně postačuje. Někdo se věnuje nepředloženostem, já si doma postavím malou síť v Packet Traceru a zase si po nějaké době hraji se síťovými technologiemi. Síťová infrastruktura …

Analogový svět

Práce na posledním projektu, který měl původně být více technologickým, se překlopila pouze do analytické role. Bylo to velmi zajímavé, poznal jsem řadu skvělých kolegů, kde s některými zůstanu v osobním kontaktu do budoucna, což si velmi cením. Až na drobnou odbočku, kdy bylo nutné používat produkty společnosti Google kvůli firemní IT politice, což byla …

ChatGPT a plugin Wolfram

Tak z tohoto jsem opravdu nadšený. Není to tak dávno, co jsem řešil pomocí ChatGPT jednoduchou otázku ohledně výpočtu kinetické energie. Výsledky byly bohužel tristní. Aby taky ne, protože tenhle jazykový model pracuje s analýzou textu a není žádným nástrojem pro výpočty. Až tedy na to, že to není až zas taková pravda. Potřeboval jsem vyřešit jednu …

Způsoby vyrovnávání zátěže NAT a vyrovnávání zátěže připojení k síti WAN

V neustále se zdokonalujícím prostředí síťové a serverové infrastruktury zároveň stále vzrůstají nároky na efektivitu a provozuschopnost, které hrají rozhodující úlohu v kvalitě poskytovaných služeb. Jak se digitální svět stává složitějším, musí s ním držet krok i mechanismy používané ke správě, distribuci a směrování síťového provozu. A zde hraje zásadní úlohu i způsob vyrovnávání zátěže jednotlivých …

Cybersecurity – Zabezpečení perimetru (Layer 2)

S rostoucím propojením světa a jednotlivých sítí se koncept požadované bezpečnosti neustále vyvíjí a rozšiřuje. V tradičním pojetí se zabezpečení perimetru vztahovalo na fyzické hranice, jako jsou ploty či zdi, které chránily objekt před neoprávněným přístupem. V kontextu dnešního prostředí kybernetické bezpečnosti však představuje zabezpečení perimetru digitální hranici, které mají zabránit škodlivým subjektům ve vstupu …

Cybersecurity – fyzická vrstva (Layer 1)

O významu fyzické vrstvy v kybernetickém zabezpečení nemá naprosto žádnou cenu vést dalekosáhlé úvahy. V rámci kybernetického zabezpečení je často kladen důraz na software a digitální mechanismy ochrany. Avšak stejně důležitou roli hraje i takzvaná “Physical Layer”, neboli fyzická vrstva zabezpečení. Tato vrstva se týká všech aspektů zabezpečení, které brání neoprávněným osobám ve fyzickém přístupu …

Pro rychlejší hraní

Šířka pásma je základním kamenem online hraní, a když si vyberete online hru, je důležité vzít v úvahu šířku pásma. Hry vyžadují konstantní přenos dat mezi serverem a vaším zařízením. Pokud máte dostatečnou šířku pásma, vaše hra bude plynulejší. Ve skutečnosti šířka pásma určuje, kolik dat může být přenášeno za vteřinu. Víte, co znamená zpoždění …

Šířka pásma

Šířka pásma se v počítačových sítích stanovuje jako na maximální množství dat, které lze přenést přes síťovou cestu nebo připojení v daném časovém období. Obvykle se měří v bitech za sekundu (bps), kilobitech za sekundu (Kbps), megabitech za sekundu (Mbps), gigabitech za sekundu (Gbps), nebo terabitech za sekundu (Tbps), a tak dále. Přenosová rychlost dat …