Lokální malá síť – L1 až L3 / CISCO

Tohle mě vždy bavilo nejvíce. Já vím, že C2950 a C2960 není kdovíjaký výkřik moderní techniky, ale naprosto na úvod práce se switchem a pochopení jeho základních funkcionalit plně postačuje. Někdo se věnuje nepředloženostem, já si doma postavím malou síť v Packet Traceru a zase si po nějaké době hraji se síťovými technologiemi. Síťová infrastruktura …

Způsoby vyrovnávání zátěže NAT a vyrovnávání zátěže připojení k síti WAN

V neustále se zdokonalujícím prostředí síťové a serverové infrastruktury zároveň stále vzrůstají nároky na efektivitu a provozuschopnost, které hrají rozhodující úlohu v kvalitě poskytovaných služeb. Jak se digitální svět stává složitějším, musí s ním držet krok i mechanismy používané ke správě, distribuci a směrování síťového provozu. A zde hraje zásadní úlohu i způsob vyrovnávání zátěže jednotlivých …

Cybersecurity – Zabezpečení perimetru (Layer 2)

S rostoucím propojením světa a jednotlivých sítí se koncept požadované bezpečnosti neustále vyvíjí a rozšiřuje. V tradičním pojetí se zabezpečení perimetru vztahovalo na fyzické hranice, jako jsou ploty či zdi, které chránily objekt před neoprávněným přístupem. V kontextu dnešního prostředí kybernetické bezpečnosti však představuje zabezpečení perimetru digitální hranici, které mají zabránit škodlivým subjektům ve vstupu …

Cybersecurity – fyzická vrstva (Layer 1)

O významu fyzické vrstvy v kybernetickém zabezpečení nemá naprosto žádnou cenu vést dalekosáhlé úvahy. V rámci kybernetického zabezpečení je často kladen důraz na software a digitální mechanismy ochrany. Avšak stejně důležitou roli hraje i takzvaná “Physical Layer”, neboli fyzická vrstva zabezpečení. Tato vrstva se týká všech aspektů zabezpečení, které brání neoprávněným osobám ve fyzickém přístupu …

IP adresy opět na scéně

Malý kurzík na téma cybersecurity, který jsem pořádal a který proběhl včera, měl vcelku zajímavý závěr. Největší zájem by o problematiku IP adres., jaký je rozdíl mezi 32 a 128bitovou adresou, proč je to důležité či kde takovou informaci najít. Ale hlavně, úplná bitva se strhla v okamžiku, kdy jsme si adresy začali počítat sami. Dva …

Protokoly linkové vrstvy L2

Pro téma Industry 4.0 je dobré znát následující protokoly na bitové úrovni. Minimálně IEEE 802.3, což je Ethernet. Každý pozná z uvedeného 64bitového řetězce, kde začíná nový frame (SFD – Start-of-frame-delimiter) 1010101010101010101010101010101010101010101010101010101010101011   Layer 2 (Data Link Layer) Protocols….. CDP Cisco Discovery Protocol Dynamic Trunking Protocol Ethernet Frame Relay HDLC High-Level Data Link Control IEEE 802.11 …

Síťová struktura

Nakonfigurovat pomocí pasivního routingu 3 lokality ručně je už docela slušná porce administrativní činnosti, která detailně prověří znalost Cisco platformy. Cisco udělalo během plynulých 10 let, kdy jsem opustil oblast sítí, docela slušný posun k plné automatizaci. Nejsem vůbec fanda protokolu RIP či RIPv2. Nicméně se zdá, že Cisco konečně přišlo OSPF na chuť. A …