Původní idea CSS ležela poměrně daleko od dnešních možností použití. Rozhodně nejde o klasický programovací jazyk, jak se někteří domývají a proto žehrat nad tím, že neobsahuje to či o ono je dosti nesmyslné brečení na cizím hrobě. Postupem času se vše vyvinulo do dosti olbřímích rozměrů a původní jednoduchá linearita CSS vzala za své. V současné době CSS3, kdy nárůstem nových aplikovatelných prvků pro jednotlivé browsery roste komplexnost či složitosti pro jednotlivá řešení nade všechny meze, je někdy velice těžké udržet přehlednost a použitelnost výsledného kódu.
Je vcelku jasné, že s nárůstem výpočetního výkonu infrastruktury zcela jistě dojde k významnému posunu do hybridního vývoje. Ať už jen z ekonomických důvodů. Vytvořená aplikace v prostředí HTML5, CSS3 a Javascriptu přes úspěšně implementované API HW dodavatele umožnuje vlastní aplikaci používat na rozdílných operačních systémech. A tahle universalita se úspěšně rozrůstá a jsem si plně jistý, že již v roce 2015 bude podíl hybridních aplikací převyšovat aplikace přímo psané pro konkrétní mobilní operační prostředí.
Proto tedy ruku v ruce přichází tlak na významnou potřebu optimalizace struktury a velikosti jednotlivých souborů. Přichází potřeba optimalizovat struktury CSS, které opravdu nepěkně narůstají. Pokud by se jednalo pouze o webové prostředí, budiž, se skřípěním zubů by se to dalo vydržet. Nicméně potřeba mobilizace rozdala karty trochu jinak a soubory například se 100 000 řádky CSS kódu nejsou pro mobilní svět to pravé.